Meriino lambanahk

Meriino on maailma vanim ja arvukaim lambatõug. Arvatakse, et tõug pärineb Hispaaniast või Põhja-Aafrikast. Meriinod olid ka esimesed Uus-Meremaale toodud lambad ja nüüdseks on neid seal üle 4 miljoni. Enamik meriinosid elab Lõunasaare mägistel aladel, kus see on ainus lambaliik, kes kasvab jõudsalt merepinnast niivõrd kõrgel asuvatel karjamaadel. Meriinod liiguvad kiiresti ja püsivad seejuures karjana. Hoolimata raskest villakasukast on nad küllaltki väikesed ja vastupidavad, mis tähendab, et nad suudavad külmas kliimas väga hästi hakkama saada. Meriinodel on tihe vill- ligikaudu 50 miljonit kiudu- mis on peaaegu kolm korda rohkem kui teistel lambaliikidel. Vill on väga kaunis ja pehme, kuigi pealt tundub villak hallikas, on see seestpoolt kreemikasvalge. Vill on 6,5 kuni 10 cm pikk ja kergelt lokkis. Üks meriino lammas kasvatab 3,5 kuni 5 kg villa aastas. Meriino villast tehakse väga kvaliteetseid ja kauneid kangaid riiete õmblemiseks aga ka nišitooteid, näiteks piljardilauda katvat kangast.

Uus-Meremaa on maailma suurim tugeva villa (crossbred) tootja, andes 25% maailma kogutoodangust. See on kaks ja pool korda rohkem kui toodang Hiinast. Tugevat villa kasutatakse peamiselt kodutekstiilide- vaipade, mööbliriiete, voodikatete valmistamiseks. Samuti kasutatakse seda villa kudumites ja tekkides.  

Uus-Meremaa on maailma  juhtriik põllumajandusliku uurimistöö ja nõustamisteenuste osas, seega lammaste kasvatuse ja villa ning nahkade töötlemise alased oskused on seal maailma parimal tasemel.  


Meriinovill Uus-Meremaalt

Meriinovill Uus-Meremaalt on tunnustatud kui kauneim, pehmeim ja puhtaim vill maailmas. Kasvatatuna reostusest vabadel Lõunasaare mägialadel, peegeldab see oma kasvukoha ilusat loodust. Meriinovill on pehme, kerge, luksuslik ja äärmiselt mitmekülgne, see kindlustab täieliku mugavuse iga ilmaga, isegi siis kui ühel päeval koged kõiki nelja aastaaega.

see on maailma kõige eksklusiivsem looduslik kiud ja sama eriline kui kašmiir  
  • kergem kui tavaline vill
  •   nahana pehmem ja paidlikum,
  •   säilitab oma vormi ja värvi,
  •   tõrjub niiskust ja kuivab kiiresti,
  •   jahe suvel ja soe talvel,
  •   ei lase läbi tuult,
  •   hingav materjal ja ei erita lõhna,
  •   mitteärritav isegi kõige õrnemale nahale,
  •   masinpestav
Vill on looduslik kiud, millele teadus ei ole seni leidnud võrdset kunstmaterjali, mis oleks samaväärne mitmekülgsuselt, praktilisuselt ja sobivuselt inimesele. Vill on hingav materjal, nii nagu ka inimese keha, seega pakub soojust talvel ja imab keha niiskust suvel. 


      Erinevate materjalide kiud läbi mikroskoobi                                                             Pilt mikroskoobi alt, mis näitab villakiu keerukust